חיפוש

מרעיון בסיסי לעסק ממשי

עודכן ב: ינו 18

במאמר הקרוב אציג לכם את השלבים אשר עוברים משלב הרעיון ועד לשלב של המוצר הסופי. ישנם המון מאמרים בנושא וכל אחד רושם ועושה דברים שונים חשוב לי להגיד לכם מה שנרשם פה נרשם מניסיון אישי מוצלח וגם בין היתר מאכזבות שהיו בדרך. אל תעשו את הטעיות שאני עשיתי תחסכו זמן כסף והכי הרבה אמונה שאתם יכולים.


רעיון אשר יוצא לפועל כולל בתוכו אספקטים רבים והרבה גורמים אשר יעזרו לנו להוציא אותו לפועל כמו עורכי דין, רו"ח, משרדי ממשלה (רגולטורים), אנשי מוצר, תוכן, שיווק וכ'ו זה תהליך מאוד מורכב במאמר הזה אנסה לפשט לכם את התהליך ולקבל כלים פרקטיים איך מתחילים.


השלב הבסיסי ביותר הוא השלב המקדים וזה לקבל החלטה שהולכים על זה ולשם כך צריך לפנות זמן ולהיות על הדברים כי הם לא יקרו לבד. אחרי שפינו זמן וקיבלנו החלטה שאנחנו מוצאים את הרעיון לדרך מתחילים לעבוד מה עושים?


שלב ראשון- הגדרת הבעיהכשאנחנו חושבים על רעיון חדש אנחנו בעצם חושבים על פתרון לבעיה. בדרך כלל הטעות היא שאנחנו חושבים ישר על הפתרון על המוצר איך הוא יראה איזה פיצ'רים יהיו בו ואיזה עיצוב נעשה לו. כל אלה לא יגרמו לרעיון/מוצר שלכם להיות טוב יותר צריך ללכת צעד אחד אחורה ולהגדיר את הבעיה אותה אנחנו רוצים לפתור. לדוגמה אנחנו רוצים לפתור את נושא הזמנת שירות מוניות. מתחילים לנתח את הכשלים הקיימים היום בדרך בה מזמינים שירותי מוניות. מחדדים מהדקים ויוצא לנו GETT. דוגמה נוספת היא וויז היו המון תוכנות ניווט לפני וויז אבל וויז באו ואמרו אתם תגידו לנו איפה יש מצלמה/פקק או כל דבר אחר אשר יגרום לי לאחר לעבודה/לפגישה. חקר הבעיה זה הדבר החשוב ביותר בתהליך ייתכן שאחרי שנחקור את הבעיה נגלה שהרעיון שלנו קיים /או שאין לו שוק גדול יותר.

את הבעיה אנחנו חוקרים ב 3 דרכים למי יש את הבעיה? (זה אומר מה גודל השוק שלי ענפים,גילאים)

האם הבעיה היא קריטית או שאנשים יכולים להסתדר בלי מאילו הן הסיבות (קניות באינטרנט במקום חנות חלק עושים עדיין קניות בצורה פיזית וחלק לא וויז כולם משתמשים).

השלב האחרון שמתחבר לי לשלב הבא בדיוק הוא לבדוק מי המתחרים שלנו מי עוד מנסה לפתור את הבעיה?

שלב שני- בדיקת השוק


לפני שאנחנו מתחילים לעבוד קשה בוא נבדוק רגע האם קיים רעיון דומה או שיש לנו פה משו שעדיין לא חשבו עליו זה שלב חשוב מאוד אשר יחסוך לנו זמן רב ותקוות שונות ומשונות.

חיפוש פשוט בגוגל, רשתות חברתיות, חנויות אפליקציות ועוד מגוון מאגרי מידע נראה איפה אנחנו עומדים (הדאטה היום מאוד נגיש בואו נשתמש בו).

ניתן לבנות גם במאגרי פטנטים בארץ ובעולם.

הרעיון קיים האם זהו סוף הסיפור? ממש לא אנחנו נבדוק במה אנחנו שונים איזה בשורה אנחנו מביאים לעולם שלא קיימת עד עכשיו. לדוגמה גם לפני וויז היו תוכנות GPS אבל וויז ניצח את כולם למה?

מה שכן נעשה זה השתמש בניסיון של אלה שעשו את זה כבר בשביל לא לחזור על אותן טעויות.

חשוב לייצר חזון ארוך לטווח ויחד עם זאת להיאשר עם רגליים על הרקע עוד נחזור לעניין החזון.


שלב שלישי- הגדרת פתרון


הרעיון צריך לתת מענה למרכיבי הבעיה, כפי שאופיינו בסעיף הקודם, בצורה היעילה והפשוטה ביותר. יש להגדיר את הפתרון בקווים כללים ומשוחררים בשלב זה ולא להיכנס לקונספט מוגדר (קשה להשתחרר מהתבניות שאנחנו בונים לנו בראש). בשלב זה נחקור פתרונות קיימים וננסה למצוא במה אנחנו טובים יותר שונים ומתקדמים מהרעיון הקיים. אם הפתרון לא קיים ננסה לבדוק רגע למה לא עשו את זה קודם אולי יש פה איזה אתגר טכנולוגי שהוא מאוד קשה לפתרון או כל סיבה הגיונית אחרת.

שלב שלישי- בדיקת הפתרון

אחרי שיש לנו פתרון הגיע הזמן להתייעץ עם הסביבה הקרובה לנו האם הפתרון הזה רלוונטי(לא צריך 100 אנשים 10-15 אנשים זה מספיק). יש תכונה כזאת למי שחושב על הפתרון שהוא מושלם ללא שום כשל ושהוא שווים מיליונים וזהו הוא יוצא לפנסיה (דומה קצת לאחד ששולח טוטו ומתחיל לחשוב מה יעשה עם הכסף כי הרי הוא זכה כבר). יש תכונה נוספת שהיא סודיות אנשים מפחדים ש"יגנבו" להם את הרעיון אבל חברים לא כך הדברים לא כל רעיון נגנב וחלק גדול מהאנשים לא מסוגלים להוציא רעיון לפועל. פחד נוסף הוא ללכת לחברה גדולה ולהגיד להם יש לי רעיון, אז ככה אם נבוא לאותה חברה עם מוצר מוגמר עם משתמשים יש סיכוי גבוהה שהיא תקנה אותנו או תרצה לעשות איתנו שיתוף פעולה אם יש לנו רק רעיון ללא כלום מאחוריו אז אין באמת צורך ללכת לחברות גדולות.


שלב רביעי- שולחן השרטוטים MVP


בשלב זה אנחנו נתחיל לייצר את ה MVP minimum viable product שלנו על ה MVP להכיל פונקציות בסיסיות אשר יראו היתכנות טכנולוגית ובמקביל יתנו ערך ראשוני בסיסי למשתמש. שתהיה סיבה למישהו להשתמש במוצר שלנו גם אם הוא בגרסה מאוד ראשונית. לדוגמה אם המצאתי משחק אז יהיה רק מסך אחד כרגע במשחק או אם פיתחתי חנות או מוצר אשר יודע להתממשק בסופו של דבר לכל העולם אז כרגע הוא יודע רק לטכנולוגיה מסוימת.

הגענו לשלב שאני הכי אוהב בתהליך והוא לצייר איך כל זה יהיה ממש לקחת דף ועט ולצייר. לא צריך יותר מידי אני הייתי ממליץ שלב ראשון במידה ומדובר במוצר טכנולוגי לייצר 6-8 מסכים לדוגמא מסך לוגין מסך ראשי.

אני משתמש בתוכנה invisionכאשר נסיים את השלב הזה של האיפיון אפשר להתייעץ עם אנשי UI/UX אשר מתייחסים בעיקר בעיקר לנושא הנראות וחווית המשתמש שזה מבחינתי הדבר החשוב ביותר כאשר מפתחים מוצר טכנולוגי. הבידול שלכם יכול שיהיה בחווית משתמש כמו ספוטיפיי. היו המון פלטפורמות למוסיקה גם לפניהם אבל הם באו וכבשו את השוק בעיקר בגלל חווית וקלות השימוש במוצר.


שלב 5- סיימנו לצייר מה עושים עכשיו?


במקרה זה ישנם 3 אפשרויות

הראשונה היא להביא לצוות אישר טכני לתת לו אחוזים ומשם להתקדם (לא פשוט למצוא מישו טוב שיבוא בתמורה ל % בלבד).

האפשרות השנייה היא לשכור חברת פיתוח שתפתח לנו את המוצר.

והאפשרות השלישית שאותה אני הכי אוהב היא לא לזרוק כסף לפח. יש היום המון פלטפורמות חינמיות שמסוגלות לעשות עבודה לא פחות טובה מפיתוחים יקרים מאוד. יש תוכנות לבניית אתרים כדוגמת WIX ויש תוכנות לבניית פלטפורמות שלמות כמו BUBBLE. אז אם יש לכם קצת חוש טכני אתם יכולים לעשות חלק גדול מהעבודה לבד ובסוף לשלם קצת כסף למעצב אשר יעזור לכם לייעל את חווית המשתמש ולהעלות אותה לרמה הבאה. בכל מקרה הפלטפורמות האלה מספיקות לגיוס כמה מאות לקוחות לשלב הראשוני של העסק בשלב הבא אחרי שנגייס כסף נבנה פלטפורמה רחבה ויציבה יותר.


שלב 6 שיווק וקידום המוצר


הגענו לשלב הקריטי איך להביא את הלקוחות. הכנו מוצר אשר מוכן לצאת לאוויר ויכול לעבוד בסקיילים נמוכים אבל צריכים להראות ביקוש לנושא. אני הייתי מתחיל שיווק לפני שהמוצר מוגמר צריך לבנות הייפ ליצור ציפיה למשהו גדול שהולך לקרות.

יש לבנות תוכנית פעילות שיווק ולגבש את ערוצי השיווק בהם נרצה להשתמש. לכל ערוץ יש את המאפיינים שלו ויעדי מכירה אחרים. היעדים נועדו לכך שנוכל לדעת איפה אנחנו עומדים ואם משהו לא נותן את התוצאות הרצויות למה זה קורה ואז אפשר לעשות אופטימיזציה של קמפיינים.
שלב 7- בניית צוות


אחד השלבים שעסקים רבים נופלים בהם והוא בניית הצוות וגיוס עובדים. כל עוד אין הכנסות אנחנו לא מגייסים עובדים עושים הכל על מנת להסתדר צוות המייסדים ניתן לקחת צוות עם הבטחות לאופציות או תשלום עתידי יש לבדוק את חוקיות הדברים כי אסור להעסיק אנשים בחינם צריך לראות מה כן אפשר לעשות כמו שעות יעוץ בתמורה ל% מהעסק.

צוות המייסדים אני תמיד ממליץ להביא אנשים שמשלימים אותך. הצוות שלי שעשינו יחד מספר מיזמים מורכב מ 3 אנשים שכל אחד יש לו את המיומנות שלו מכירות, פיננסים וניהול במקביל כולם עשו הכל לא היה לנו בצוות איש טכני אז למדנו לבד ושכרנו מפתחים ובשלב מאוחר יותר היה לנו חבר צוות טכני שהפך לבעלי אחוזים באחת מהחברות.שלב 8- פניה למשקיעים


אז יש לנו מוצר ואפילו משתמשים זה הזמן ללכת לגייס כסף ולעבור לשלב הבא. אתם זוכרים שבשלב הראשון הגדרנו את החזון שלנו למוצר בעוד כמה שנים. אז כן זה הזמן להוציא את החזון ולהראות אותו למשקיעים למשל יש לנו חזון להתפתח לשווקים בינלאומיים, להביא לקוחות גדולים יותר וכ'ו.

לפני שיש לנו מוצר ומשתמשים יהיה קשה מאוד לגייס כסף ממשקיעים אלה אם כן יש לנו איזה פטנט או משהו שלא היה פה לפני (עדיין יש להראות היתכנות טכנולוגית).

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול