חיפוש

חדשנות פתוחה מול חדשנות סגורה

עודכן ב: ינו 9

המונח חדשנות עלה לכותרות בשנות ה 90 וככל שהטכנולוגיה מתקדמת הוא מקבל תהודה והכרה גדולה יותר עד שבשנים האחרונות כמעט בכל חברה בינונית גדולה יש אחראי חדשנות. לפעמיים אותו ממונה חדשנות הוא רק בשביל להגיד שיש לחברה אחד כזה ולפעמיים באמת קורים דברים בעקבות אותו צעד. חדשנות היא בעצם יצירת ערך מוסף על ידי יצירת פתרונות לצרכים מסוימים לצורך פתרונות אלה אנו משתמשים בתהליכים או בטכנולוגיות יעילות יותר. ישנם כל מיני סוגי חדשנות במאמר זה נדבר על חדשנות פתוחה מול סגורה.
היום חדשנות בארגונים היא שם המשחק והמון חברות משקיעות כספים במחקר ופיתוח בשביל שלא יישארו מאחור. גם תהליך החדשנות משתנה ותעצב כל הזמן.

חדשנות סגורה מהי?

חדשנות סגורה היא אותה חדשנות שדוברה בספרים הראשונים לפני עשרות שנים אשר בבסיסה ניצבות הנושאים של בקרה ושליטה. חדשנות סגורה מבוססת רק על דברים פנימיים בארגון אם זה רעיון, תקציב, שיווק ופיתוח של המוצר.

בעשור האחרון וקצת לפניו מתחילים לתת דגש על חדשנות פתוחה.

חדשנות פתוחה היא שימוש של הארגון במקורות חיצוניים כגון אנשים פרטיים, ספקים, לקוחות, מוסדות מדינה, מרכזי מחקר ועוד.

אנו נדבר על חדשנות פתוחה פנים ארגונית אשר מייצרת ערכים נוספים ומאפשרת לארגון לגדול ולהישאר בראש בכל מה שקשור לחדשנות.

אחד הסיפורים המוכרים ביותר בעולם החדשנות הוא סיפורה של חברת קודאק אשר הייתה החברה מספר אחת בכל מה שקדור למצלמות ופיתוח תמונות. עשתה טעות אחת בלבד ולא אימצה את כל הנושא של המצלמה הדיגיטלי דבר זה גרם לחברה לרדת כמעט מכל נכסיה ולשלוח את מייסדי ומנהלי החברה לעשות חושבים. ניתן לראות עוד הרבה דוגמאות ששינו את העולם בו אנו חיים כמו WOLT, UBER, GETT, Airbnb יש עוד חברות רבות שלקחו עסק מסורתי ושינו אותו לחלוטין.

לחדשנות פתוחה פנים ארגונית יתרונות רבים:

1) שיתוף עובדים ויצירת מחויבות- בדרך כלל עובדים אשר לא נמצאים בדרגי ההנהלה כמעט ולא משפעים על מה שקורה בחברה. דבר זה משפיע על רמת המחויבות שלהם וגם על המחשבה שמשו יכול להשתנות שיכול להיות טוב יותר. למשל אם עובד חושב שניתן לעשות את העבודה שלו בצורה יעילה יותר ישנם הרבה מקומות שלא יקבלו את זה ויגידו לו תמשיך לעבוד לדוגמה עם פקס במקום מייל וכו'. ברגע שאני משתף את העובד ומראה לו שהוא יכול לשנות דברים אז הוא יהיה מחויב יותר לתהליך ויראה עצמו כחלק אמיתי מהחברה.

2) שומעים את כולם- אם בעבר כל נושא החדשנות היה נשאר אצל יחידות הפיתוח השונות ונתקע שם, יהום מעדיפים לשמוע את כולם כמו בחיים עדיף לשמוע 100 דעות של אנשים ממקומות שונים זה תמיד יותר מגוון מאשר לשמוע רק אנשי פיתוח שהם מאוד מקובעים לעולם מסוים. לכן כאשר מקימים צוות חדשנות בארגון יש לקחת עובדים מכל המחלקות ובכך כל אחד יביא משו אחר לשולחן ויחד ניתן יהיה לבחור פתרון שלם יותר.

3) סודיות- אחד הפחדים הגדולים ביותר בחדשנות חוץ ארגונית היא שהמתחרים יגלו מה הצעד הבא שלי מה אני מתכנן. בעקבות כך קיים יתרון גדול לחדשנות פתוחה פנים ארגונית אשר בה העובדים מחויבים לשמור על הדברים במסגרת החברה ולא לצאת איתם החוצה.

כמו בכל מודל גם למודל כזה יש חסרונות שניתן לסכם אותם בשורה אחת.

חייב שיהיה מישו אחראי על התהליך בארגון אותו מישו עדיך שידע את הפרדיגמות והתהליכים שיש לעשות בשביל לייצר חדשנות אמיתית ופרקטית לארגון. והדבר השני הוא תמיכה מלאה של המנכל/ הנהלת הארגון בתהליך ולפעמיים יש להקצות לתהליך כזה גם כספים לא מעטים אשר בסופו של יום ישתלמו.


4 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול