חיפוש

חדשנות בארגונים משתלמת

עודכן ב: ינו 18

האם אני אראה את הכסף שהשקעתי ביצירת צוותי חדשנות בארגון? איך אני מודד את החדשנות בארגון שלי? אז כמו שאני אוהב להגיד מה שלא מדיד קשה לי לנהל כי קשה לנו לדעת האם הצלחנו או לא ואם יש לעשות שינוי בדרך בה אנחנו עובדים. במאמר זה ניתן מספר אפשרויות אשר יענו לנו על השאלה האם הדרך של חדשנות ארגונית תרם לי לארגון והכי חשוב (למנכ"ל) מה שתנה בשורת הרווח של הארגון.
השיח סביב יזמות פתוחה או פנים ארגונית קיים כבר עשרות שנים אך אני לא מכיר מדדים לבדיקתם יותר מכך כמו רוב הסטרטאפים גם בחדשנות פנים ארגונית ב 80% מהפעמיים לא יצא מוצר או דרך עבודה חדשה. אם כך המצב ואני ב 80% אז הפסדתי כסף לחינם? לא! גם אם לא יצא לנו מוצר או דרך עבודה חדשנית אנחנו הרווחנו המון העובדים שלנו למדו לטעות, לפתוח את הראש, יצרנו מחויבות גדולה יותר אצל העובדים והכי חשוב יצרנו שיח של יזמות וגם אם אותה קבוצה לא הגיע לפתרון אותו חיפשנו זה יבוא.

ניתן לשבת ולספור את כמות הרעיונות או הניסיונות שעשינו במהלך התהליך כמו גם כמה כסף ושעות עבד הצוות סביב הנושא. אותם מספרים שנקבל לא יתנו לנו כלום ולכן ננסה לבנות איזה KPI רשימת מדדים אשר בעזרתם ניתן יהיה לראות האם הצלחנו או לא.


1) מחויבות לחברה- נעשה כמה שאלונים ומבחנים אשר יענו לנו על השאלה האם רמת המחויבות של העובדים בחברה עלה מה קרה לרמת המחויבות של הקבוצות שעסקו בחדשנות אל מול אותן קבוצות שרק שמעו שקיים צוות ולא לקחו חלק. לפי מחקרים ושאלונים שאני ביצעתי בעבר אנחנו נראה עליה של רמת המחויבות לארגון כמו גם אצל הלקוחות אם נדע לשקף להם את המאמצים שאנו עושים בנושא זה.

2) שינוי תהליכים- מדד נוסף הוא בדיקה של השינוי שחל בתהליכי החברה בעקבות השיח והרצון לייצר חדשנות במידה ועברנו לדוגמה להשתמש בטפסים דיגיטליים במה זה עזר לנו? כמות הריגקטים ירדה? האם הנציג עוסק פחות בנושא של טפסים לא ברורים שהגיעו אליו? כל אלה שווים כסף ויש צורך לבדוק את התהליכים הפנימיים לא הכל יסתיים במוצר לפעמיים שינוי קצת בתהליך יוצר רווח גדול לחברה.

3) כסף- אולי הדבר החשוב ביותר לבעלי החברה וזו השורה התחתונה. אם חדשנות רוצה לקבל הערכה כמוצר/תפקיד חובה בארגונים היא צריכה להוכיח את עצמה כמו מחלקת השיווק ולדעת לייצר כסף לעסק בשורה התחתונה. באותה נשימה יש לתת לצוות החדשנות זמן רעיון/מוצר/דרך עבודה חדשה לוקח לה זמן לעבוד ולהשפיע על השורה התחתונה לכן נהוג לתת זמן לאותם צוותים לעבוד טווח של שנה וחצי שנתיים. כל אותו הזמן מנהלי החברה יצפו לקבל חומרים אודות ההתקדמות וניסיון של פילוטים לרעיונות השונים.


לסיכום מי שלא יטמיע חדשנות בארגון שלו ויעדכן כל הזמן את הממשקים ואת צורת העבודה ישאר מאחור יש אינסוף דוגמאות של חברות ענק שלא עשו את השינויים בזמן ונמחקו הם שוות היום 0 שעד לפני 15-20 שנה שלטו בשוק ביד רמה. יש להזיז בעדינות את כל אותם אנשים שחוששים וספקנים ולפנות את הדרך לחדשנים.


0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול