חיפוש

איך יוצרים חדשנות בארגון

עודכן ב: ינו 18

קבלו 6 טיפים שיעזרו לכם לקדם את תרבות החדשנות בארגון שלכם.

הרבה חברות ועסקים מנסים ומקימים צוותי חדשנות עם עשרות אנשים ועם המון משאבים, בחלק גדול מהמקרים אותם צוותים לא משיגים את המטרות שלשמם הם הוקמו או שיותר גרוע הם עובדים בלי לדעת מה מטרת הגג שלהם ולאן הם צריכים לשאוף. ראיתי במסגרת העבודה מספר צוותי חדשנות אשר עבדו חודשים מספר ובסופו של התהליך לא יצא כלום.בעקבות הציפיות שלי בצוותים שונים בחרתי מספר טיפים שיעזרו לכם להקים צוות מנצח.


1) צוותים הטרוגניים- בהמון ארגונים אני רואה צוותי חדשנות ואז שואל מאיזה מחלקה אותם עובדים? והתשובה שאני מקבל הם ממחלקת X. אחד הדברים החשובים ביותר הוא ליצור ערבוב של מחלקות כל מחלקה יש לה את הדברים שהיא חזקה בהם יותר ופחות גיל האנשים וההשכלה שלהם שונה. לכן אני ממליץ ליצור קבוצות הטרוגניות ממחלקות שונות, בגילאים שונים ובסטטוסים שונים בחיים כל אהל יביאו לנו תוצאה יותר מדויקת אשר לא מתבססת על סוג מסוים של עובדים.

2) מחויבות צוות ההנהלה- לפני שמתחילים ומבזבזים כסף מיותר חשוב לדעת שכל צוות ההנהלה מחויב לתהליך עוד לפני שאנחנו רוצים שהעובדים יהיו מחויבים אליו. כל נושא הקמת צוות חדשנות בארגון חייב להיות מקצועי ולא בהינף יד רק בשביל להגיד יש לי צוות חדשנות. קודם כל חשוב שיהיה לנו מישו בצוות ההנהלה/דירקטוריון שמבין ויודע חדשנות ולדבר בשפת הסטרטאפים והחדשנות. חדשנות היא נושא אסטרטגי לארגון וככזה הוא חייב להיות מנוהל על ידי מישו שמבין חדשנות ולא על הדרך. נמנה מישו במשרה מלאה לצורך התפקיד ולא מישו שיעשה את התפקיד על הדרך.

3) סבלנות- תהליך של פיתוח חדשנות בארגון לוקח זמן מספר חודשים ולפעמיים יותר משנה. אורך התהליך לא אומר שעושים משו לא נכון אלה אומר שעושים אותו ממוקד ובסופו נקבל את התוצרים שישתקפו בשורה התחתונה של החברה. אז מנהלים יקרים תנו זמן חדשנות נותנת תוצאות בטווח בינוני-ארוך ולא מהיום למחר זה לא קדם.

4) תרבות ארגונית- בשביל שאותם צוותים ועובדים יחשבו באופן חופשי ופתוח צריך לא להגביל אותם. יש ליצור בארגון תרבות של למידה מטעויות והגדרת הכישלון כלמידה. ברגע שעובד ינסה לעשות משו חדשני ויכשל אנחנו לא נשפוט אותו ונעמיד אותו על הטעות שלו אלה ננסה ללמוד מאותה טעות ולשפר את הדרך בה ניסה לשנות את הגישה. על ידי כך ניצור עובדים שלא מפחדים לנסות דברים חדשים ושומרים על ראש פתוח. נושא החדשנות הרבה פעמיים זה ניסוי וטעייה המטרה היא לא לעודד כישלון אלה לעודד יצירתיות ולנסות ולהביא דברים חדשים לשולחן בלי לחשוש מה יקרה אם זה לא יעובד לנו.

5) אתגרים ומטרות- ארגון חייב להגדיר בצורה מדויקת את האתגרים אשר הוא רוצה לפתור הן בצורה טכנולוגית או עסקית. על מנת לקבל תשובה טובה וברורה יש להגדיר את האתגרים עם צוות ההנהלה של הארגון ולבצע חשיבה על מה אנחנו רוצים לשנות מה הכי דחוף לנו בנקודת זמן זאת. לא נכון יהיה שרק המנכ"ל יגדיר את אותם יעדים כמו בסעיף 1 של צוותים הטרוגניים גם פה מומלץ לעשות קבוצת חשיבה עם המנהלים בארגון.

6) בירוקרטיה- אחת הצרות הגדולות ביותר בארגונים הוא נושא הבירוקרטיה/רגולציה. ארגון שחורת על דגלו את ערך החדשנות לא יכול להיות בירוקרטי, חדשנות זה בדיוק ההפך חדשנות אומר לעבוד מהר לנסות ולא לפחד לעשות טעויות. מי שינסה להיות חדשני ויחד עם זאת יהיה גוף כבד ובירוקרטי לא יראה את פרות החדשנות וישקיע כסף לפח. גם בשיתופי פעולה מול חברות או סטרטאפים שיעזרו לנו לצומח בעזרת חדשנות יש לשמור על בירוקרטיה נמוכה והסכמים קלילים בשביל לא להפחיד ולהרתיע את אותם סטארט אפים.

לסיכום חדשנות זה באז וורד שהרבה משתמשים בו אבל לא כולם יודעים להטמיע אותו בארגון. אנשים חוסכים כסף באנשי מקצוע ויועצים ומקימים צוות חדשנות שאחרי שנה לא נותנים תוצאות או עונים על האתגרים אותם הציבה ההנהלה. אז אם אתם מחפשים כיוון ולדעת איך עושים את זה נכון תדברו איתנו.

1 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול